29 Mayıs 2013 Çarşamba

Dadı

        


         Dadı
         Ali H. Neyzi
         Karacan Yayınları
         Ali H. Neyzi 1927 yılında, İstanbul’da doğdu. 1946 yılında Robert Koleji Erkek Lisesi’nin Edebiyat Bölümü’mü bitirdi. Amsterdam’da gemi şantiyesinde çalıştı. Londra (B.B.C.) radyosunda Türkçe çevirmenliği ve spikerlik yaptı. Askerlik görevini yerine getirdikten sonra, bu kez Ankara Radyosu’nda, İngilizce çevirmeni ve spiker oldu. 1950 yılında evlendi, İstanbul’a yerleşti ve sigortacılığa başladı. 1955 yılında burs kazanarak Harvard Üniversitesi’nin İşletme Bölümü’nde eğitim gördü. Ankara’da Pazar Postası ve İstanbul’da Vatan Gazetesi’nde tiyatro eleştirileri yayınladı. Sigorta Enstitüsü’nde ve Robert Koleji’nde öğretmenlik yaptı. Sigorta konularında basılı makaleleri, çevirileri ve kitapları vardır. Yurt içinde ve dışında bir çok sigorta konferansına katılmıştır. İki çocuğu oldu ve ikinci torununu bekliyor.
            (Arka kapaktan…)

         Balıkesir’de ikinci el kitap satan bir dükkandan, 1 TL sepetlerinden bulup almıştım bu kitabı. Alalı 2 yıl kadar olmuştur ama okumak bu zamana kısmet oldu.

         Ali H. Neyzi, yazlık anılarını anlatıyor kitapta. Kitabı genel olarak sevdim ama çok fazla kısa cümle vardı. Hele ki ilk iki bölümü okurken patlayacaktım neredeyse. Normalde kısa cümleleri severim oysaki. Ama burada tüm bölüm böyle olunca okumayı zorlaştırıyor resmen. Sevemediğim tek yönü bu oldu kitabın. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder