20 Kasım 2013 Çarşamba

Soğuk Kahve (E – Kitap)

         


         Soğuk Kahve
         Ahmet Batman
         Destek Yayınları

         Sıcacık bir kahveden yükselen güzel kokular eşliğinde keyifli bir okuma vaat ediyor Soğuk Kahve.
            İronik ve mizahi olduğu kadar keskin bir dil. Belki de çoğumuzun gündelik hayatında olan konuları anlatırken sizi ters köşeden bir bakış açısına yatırıp golü ustalıkla atıyor. Hınzır bir zekanın ürünü olan cümleleri sizi gülerken duygulandıracak, çoğu zamansa hayretler içinde bırakacak. Kahraman Tazeoğlu
            Batman kendi deyimiyle numune bir adam. En azından yazdıkları öyle. Kolay kolay kimseden duyamayacağınız, cesaret isteyen şeyleri açıkyüreklilikle söylüyor okura. Özellikle kadın erkek ilişkilerinin üzerindeki pembe tozu üfletip altında yatan siyahları ve beyazları soğukkanlılıkla gösteriyor. Ne her erkek bir Romeo, ne de her kadın bir Juliet. Ertürk Aşkun
            Topuklu ayakkabı mı yoksa ben mi?
            Bir kadını zorlayan bir soru olabilir.
            Çikolata mı ben mi? sorusu kadar olmasa da zorlar.
            Sizler topuklu ayakkabısı ayaklarını vuran kadınlarsınız.
            Topuklarınızın altında kağıt mendiller var.
            Bazılarınızın gözyaşlarını silen mendiller işte, yabancı değiller.
            O mendiller hep canınızın yandığı yerlerde…
            Çok adisiniz pembe rujlar, çekici kılıyorsunuz dudakları.

            Boşu boşuna okudum bence bu kitabı. Her yerde o kadar çok bahsedildi o kadar çok anlatıldı ki kendimi zorunlu hissettim okumaya. Herkes -ilginç bir şekilde- çok beğenmiş. Aldım, okudum. Ve fikrimi söylüyorum işte: Bir işe yaramaz bu kitap. Genelde “Bana hitap etmedi, aynı frekansı yakalayamadık, bu kitap için doğru zamanlama içinde değilmişiz.” gibi şeyler düşünürüm beğenmediğim kitaplar için ama bu kitap bambaşka! Gerçekten bir işe yaramaz yani!
         Bir de arka kapak yazısına bakıyor insan. Öyle bir anlatmışlar ki sanırsınız tüm zamanların en iyi kitabı. Ama içinde gerçekten hiçbir şey yok.

         Zaman kaybıydı benim için! 

2 yorum:

  1. Kesinlikle katılıyorum. Ben de paylaşımlarım da hiç beğenmediğimi belirttim. Benim için zaman ve nakit kaybından başka bir şey değildi. Aklıma geldikçe neyse ki yarı fiyatına aldım diye kendimi avutuyorum. Zorlanarak bitirdiğim kitaplar oluyor ama bu bambaşka bir şeydi. Hala da çok güzel alın okuyun yada bir kaç defa okuyacaksınız gibi yorumlar gördükçe dalga mı geçiyorlar acaba diye düşünmekten kendimi alamıyorum :)

    YanıtlaSil
  2. Herhalde insanların iyi kitap anlayışı değişti de biz başka bir yerlerde/zamanda kaldık. Bizim iyi kitap anlayışımıza uymuyor bir türlü bu kitaplar.

    YanıtlaSil