5 Aralık 2014 Cuma

Marilyn Monroe

         


         Marilyn Monroe Notlar, Şiirler, Kişisel Metinler ve Mektuplar
         Editörler: Stanley Buchthal, Bernard Comment
         Çeviren: Beril Tüccarbaşıoğlu Uğur
         Artemis Yayınları

         Entelektüel ve sanatsal bir kişiliğin notlarından oluşan bu kitapta yayınlanan dökumanlar, farklı bir Marilyn Monroe’yu gün yüzüne çıkarıyor. Sinemanın bu emsalsiz kadına yakıştırdığı “Güzel Sarışın” imajından farklı, neredeyse cinsiyetsiz bir zekayı gözler önüne seriyor.
            “Ben kimseyi kandırmadım. İnsanların kendilerine kandırmalarına izin verdim sadece. Kimse, gerçekte kim olduğumu, ne olduğumu öğrenmeye zahmet etmedi. Benim için bir karakter yarattılar. Onlara karşı çıkacak gücüm yoktu. Belli ki, olmadığım birini seviyorlardı.” M. M.
            Marilyn Monroe: Notlar, 20. yüzyılın en büyük ikonlarından birini, Marilyn Monroe’yu yeniden tanımlayan benzersiz bir kitap. Ölümünün üzerinden elli yıldan uzun bir süre geçen Marilyn Monroe, karşımıza ilk kez bu kadar savunmasız çıkıyor.
            Marilyn’in imajı öyle evrensel ki, onun hakkında her şeyi bildiğimize inanıyoruz. Ne de olsa onun her sözü ve jesti manşet oldu, tartışmalar yarattı. Ciddi oyunculuk yeteneği bazen şöhretiyle gölgelendi. Ve bu arada kamera ona umutsuzca aşık oldu.
            Marilyn, ya da gerçek adıyla Norma Jeane, dünyanın tanıdığından daha meraklı, araştırmacı, nükteli ve umutlu bir kadındı. Şimdi, okurlar ilk kez o özel Marilyn’le tanışabilecek ve onu çok daha iyi anlayabilecek, Marilyn Monroe: Notlar yazılı kaynaklar bakımından eşsiz bir koleksiyon. Marilyn’in el yazısıyla kendisi için aldığı notlar, yazdığı mektuplar, hatta şiirler daha önce hiç yayınlanmadı.
            Defterlere karalanmış, daktiloyla yazılmış ya da otellerin mektup kağıtlarına alınmış bu notlar, sanatını derinden seven ve onu mükemmelleştirmek için gayret gösteren bir kadını gözler önüne seriyor. Karşımızda kendi hayatını acımasızca analiz eden ama aynı zamanda muzip, komik ve inanılmaz çekici bir Marilyn Monroe var. Performanslarını unutulmaz kılan zahmetsiz zarafeti ve aldatıcı neşesi bu metinlerde de açıkça görülüyor. Marilyn’i bu kadar etkileyici birine dönüştüren, her an patlamaya hazır ızdırabı da öyle.
            “Kusur güzellik, delilik dehadır. Ve saçmalamak kesinlikle sıkıcı olmaktan iyidir.”
            (Arka kapak)


         Marilyn Monroe genelde fotoğraflarında gülümser. Bana da hep acaba gerçekten bu kadar mutlu mu diye merak ederdim. Bu kitapta aldığı notlar, yazdığı şiir ve mektuplar var. Üzücü de biraz. Yani bu kadar parlak ışıklar içinde olup bu kadar mutsuz olmak. Mutsuzluğuyla, korkularıyla başa çıkabilmek için çırpınıp durmak. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder