22 Kasım 2014 Cumartesi

Uçan Fare – Bir Farenin Yaşamöyküsü

        


         Uçan Fare - Bir Farenin Yaşamöyküsü
         Charlie S.
         Çeviren: Kıvanç Küçükyılmaz
         Say Yayınları
        
         Siz hiç uçan fare gördünüz mü? Hani kuş misali daldan dala, çatıdan çatıya konan, havada süzülüp canı istediğinde pike yapan bir fare… Peki, farelerin marongoz olabileceği aklınıza geldi mi? Tilki avlamak için kocaman sapanlar yapabilecekleri… Hilekâr, düzenbaz, şakacı, bilgiç, dost olabilecekleri… Tavuklar, atlar ve hatta kedilerle anlaşabilecekleri…
            Tanzanya doğumlu Charlie S, benzerine az rastlanır bir hayal gücü ile yazdığı Uçan Fare’de, bugüne değin pek aralanmayan bir pencereden farelere, farelerin özel hayatına, hayvan ve insanlarla olan ilişkilerine bakıyor. Mümkün değilmiş gibi görünen olağanüstü şeyleri (‘uçan fare’ karakteri, kedi-fare ilişlileri… vb.) öylesine canlı, renkli ve eksiksiz betimliyor ki, insana inanmaktan başka şans tanımıyor.
            Uçan Fare, sizi Bayan Gıt Gıt Gıdak, Bay Çürük, Koca Jim, Uğursuz Anna, Fırt Fırt, Fıs Fıs, Fır Fır, Asil Henry, Pamela Hanım… gibi birbirinden ilginç öykü kahramanları ile tanıştıracak, Farematik’in büyülü dünyasında bilmeceler havuzuna daldıracak, meşhur Fare Haritası’nın sırrını çözdürecek. Esrarengiz, heyecan verici ve fantastik olayların geliştiği Huzur Çiftliği’ne, başka bir değişle bu muhteşem öyküye konuk olmak istemez misiniz?
            (Arka kapak)

         Evet, bu bir çocuk kitabı. :) Yazın Kuşadası’nda bir etkinlik olmuştu Kitap ve Edebiyat Günleri adında. Oradan 20 kadar kitap almıştım. Uçan Fare de aralarındaydı tabii ki. Kapağını sevmiştim. Bir de ben kitap alırken kapağına bakıp alanlardan olduğum için içeriğine çok bakmıyorum doğrusu. Zaten bu da çocuk kitabı. Hep sevmişimdir çocuk kitaplarını. :)
         Lale kızımız uçan bir fare. Kitap boyunca onun maceralarını okuyoruz.

         Tavsiye ederim. Çocuklarınız da sevecektir. :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder