28 Aralık 2017 Perşembe

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens

         


         Hayvanlardan Tanrılara Sapiens
         İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi
         Yuval Noah Harari
         Çeviren: Ertuğrul Genç
         Kolektif Kitap
        
         Homo sapiens neden ekolojik bir seri katile dönüştü?
            Para neden herkesin güvendiği tek şey?
            Kadınlar üstün sosyal becerilere sahipken, neden çoğu toplum erkek egemen?
            Güç elde etmekte böylesine yetenekli olan insanlar neden bu gücü mutluluğa dönüştürmekte başarısızlar?
            Geleceğin dini bilim mi?
            İnsanların miadı çoktan doldu mu?
            100 bin yıl önce Yeryüzü’nde en az altı farklı insan türü vardı. Günümüzdeyse sadece Homo Sapiens var. Diğerlerinin başına ne geldi ve bize ne olacak?
            Çoğu çalışma insanlığın serüvenini ya tarihi ya da biyolojik bir yaklaşımla ele alır, ancak Harari 70 bin önce gerçekleşen Bilişsel Devrim’le başlattığı bu kitabında gelenekleri yerle bir ediyor. İnsanların küresel ekosistemde oynadıkları rolden imparatorlukların yükselişine ve modern dünyaya kadar pek çok konuyu irdeleyen Sapiens, tarihle bilimi bir araya getirerek kabul görmüş anlatıları yeniden ele alıyor.
            Harari ayrıca geleceğe de bakmaya zorluyor okuru. Yakın zamanda insanlar, dört milyar yıldır yaşama hükmeden doğal seçilim yasalarını esnetmeye başladılar. Artık sadece dünyayı değil, kendimizi ve diğer canlıları tasarlama becerisi de kazandık. Peki bu bizi nereye götürüyor, bizi neye dönüştürebilir?
            30’dan fazla dile çevrilmiş bu kışkırtıcı çalışma özellikle Jared Diamond, James Gleick, Matt Ridley ve Robert Wright’ın eserlerine aşina okurlar için muhteşem bir kaynak.
            “Sapiens, tarihin ve modern dünyanın en büyük sorularını gayet yalın bir dille ele alıyor. Çok seveceksiniz!” – Jared Diamond -  Tüfek, Mikrop ve Çelik’in yazarı
            “Harari’nin eseri kabul görmüş doktrinlerin karşısında duran fikirler ve şaşırtıcı gerçeklerle bezeli.” – John Gray  - Financial Times
            (Arka kapaktan)

         Sonunda bitirebildim kitabı! Kitabı okumaya 16 Haziran 2016’da başlamışım. Ama öncesinde telefonumdan okuyordum. Telefondan genelde yolda bir yere giderken kitabım bittiyse falan okuyorum. O yüzden oldukça yavaş ilerliyordu. Ama sonrasında Ali kitabı satın aldı ve kısa bir sürede okuyup bitirdi. Üstüne Homo Deus’u da bitirdi. Ama ben daha kitabı yeni bitirebildim. Oluyor bana bazen böyle. Yıllar önce başlayıp yarım bırakıyorum. Sonra bir oturuşta bitiriyorum.
         Sapiens üzerinde çalışılmış bir inceleme kitabı ve içi bilgi dolu. Her ne kadar anlaşılır bir dille yazılmış olsa da yoğun bilgi yüklemesi oluyor insana. Bir de benim sıkılganlığım var tabii. O yüzden uzadı da uzadı bitmesi. Ama yıl bitmeden bitirdiğim için memnunum.
         Diğer kitabını artık ne zaman okurum Allah bilir!

         Konusu insan türünün tarihi. Taa en baştan günümüze kadar. Aslında kitabın son kısmı da benim çok hoşuma gitti. Çünkü birazcık günümüzden de ileriye gitmiş yazar. 

1 yorum: